15 niesamowitych faktów o Kanadzie, o których musisz wiedzieć

20

SIERPNIA, 2016

Kanada
Kraje anglojęzyczne

Kanada – drugie co do wielkości państwo, w którym mieszka mniej osób niż w Polsce. Ma dwa oficjalne języki: angielski, który jest połączeniem brytyjskiej i amerykańskiej odmiany, oraz francuski. Obowiązuje w niej aż 6 stref czasowych. Jest krajem demokratycznym, ale głową państwa jest nadal królowa Elżbieta II. To kraj, o którym nie wiemy dużo. Dziś przedstawiam 15 niesamowitych, ale mało znanych faktów o Kanadzie.

1.

Nazwa kraju była pomyłką językową. Kiedy Jacques Cartier, francuski odkrywca przybył do nowego lądu, rdzenni mieszkańcy zaprosili go do ich wioski („kanata” w języku Huronów). Cartier myślał, że mają na myśli cały kraj. Z czasem nazwa Kanata przekształciła się w Kanada.

2.

Mimo, że Kanadyjczycy uwielbiają hokej, nie jest on sportem narodowym. Jest nim lacrosse. Rozgrywki odbywają się na trawie przy użyciu specjalnej trójkątnej rakiety.

Lacrosse

flickr.com/photos/ckindel/116789205/in/set-72057594088814970

3.

Dzieci na całym świecie dostają co roku odpowiedź na listy do Świętego Mikołaja dzięki tysiącom kanadyjskich wolontariuszy. Odpowiedzieli do tej pory na ponad milion w 30 językach (łącznie z Braillem). Zawsze proszą, żeby nie dołączać ciastek, ale żeby pamiętać o specjalnym kodzie pocztowym HOH OHO. Kanadyjska poczta otrzymuje miliony listów zaadresowanych „Święty Mikołaj, Biegun Północny”, a wolontariusze odpowiadają na każdy jako Mrs Claus. Mikołaj przecież nie może wszystkiego robić sam.

Listy do Świętego Mikołaja

chicmamma.ca/tag/canada-post/

4.

W okresie świątecznym podczas akcji Operacja Czerwony Nos nazwanej na cześć słynnego renifera Rudolfa, wolontariusze podwożą do domu osoby zbyt zmęczone lub po alkoholu. Po każdą osobę jedzie 3 wolontariuszy – jeden prowadzi samochód, drugi podaje wskazówki, jak dojechać na miejsce, a trzeci jedzie swoim samochodem za nimi i potem zabiera ich z powrotem. Wszystko oczywiście za darmo, chociaż mile widziane napiwki. Zebrane pieniądze przekazywane są lokalnym młodzieżowym klubom sportowym lub innym organizacjom.

Operacja Czerwony Nos

5.

Postać Kubusia Puchatka (Winnie-the-Pooh) oparta jest na małym niedźwiadku „Winnipeg” z Kanady, który został podarowany Londyńskiemu Zoo w 1915 i został atrakcją turystyczną. Stał się też inspiracją książek A.A. Milne, ponieważ jego syn Krzyś uwielbiał tego niedźwiadka.

6.

Kanadyjczyk James Naismith, który mieszkał w Massachusetts, stworzył koszykówkę dla swoich uczniów, żeby mogli grać w jakąś grę zespołową w budynku podczas długiej zimy. Dzięki Kanadyjczykom istnieją też takie wynalazki jak nafta, mikroskop elektronowy, IMAX, skuter śnieżny czy kuchenka elektryczna, ale również mniej poważne przedstawione na zdjęciu poniżej.

wynalazki kanadyjskie

youtube.com/watch?v=8ac35pXL9bI

7.

Na pewno próbowaliście albo przynajmniej słyszeliście o syropie klonowym. Kanada jest obecnie jego największym producentem i z tego powodu ma też rezerwę syropu klonowego w prowincji Quebec. Jedyne kilkanaście ton.

syrop klonowy

flickr.com/photos/27384147@N02/5172182978

8.

W 1943 roku sala szpitalna w Ottawie stała się na jeden dzień terenem eksterytorialnym, żeby holenderska księżniczka mogła urodzić się jako obywatelka Holandii a nie Kanady. Gdyby stało się inaczej, według holenderskiego prawa nie mogłaby otrzymać tytułu księżniczki. W dowodzie wdzięczności co roku Holandia przesyła Kanadzie tysiące tulipanów, dzięki czemu powstało Święto Tulipanów w Ottawie obchodzone w maju.

Święto Tulipanów, Ottawa

ottawatourism.ca/ottawa-insider/canadian-tulip-festival

9.

Kanada ma więcej jezior niż reszta świata razem. Jest tam nawet największe jezioro w jeziorze (104 km²), Jezioro Manitou na wyspie Manitoulin w Jeziorze Huron.

10.

W Kanadzie podobno żyją też kryptydy, czyli zwierzęta uznane za dawno wymarłe lub znane jedynie z legend i opowiadań. Wśród nich są: znany wszystkim Sasquatch, czyli Wielka Stopa, ale też pochodzący z mitologii Indian Wendigo, potwór żywiący się ludzkim ciałem, oraz wiele potworów z jezior, jak Ogopogo w Jeziorze Okanagan (odpowiednik brytyjskiego potwora z Loch Ness).

A na koniec bonus o Kanadyjczykach. Jedną z wielu ich charakterystycznych cech, które są obiektem żartów jest ich wrodzona uprzejmość.

Copyright © 2016-2019 getgo                                                                                                                     733-740-440    biuro@getgo.com.pl

Pin It on Pinterest

Share This

Share This

Share this post with your friends!